"Odkryj Tylicz" - razem z nami

W Tyliczu w ostatnich latach powstało kilka stowarzyszeń, które swoją pracą i zaangażowaniem próbują zmienic miejscowośc na lepszą.

Jednym z nich jest Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Odkryj Tylicz".

Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz rozwoju Tylicza, zachowania jego dziedzictwa kulturowego oraz osób i środowisk nim zainteresowanych.

Stowarzyszenie "Odkryj Tylicz" oparło swoją działaność na czterech głównych filarach.

1. Dziecięcy Zespół śpewu i tańca "Małe Pogranicze"

2. Muzeum Dziejów Tylicza- usytułowane na tylickim Rynku w Domu Kultury.

3. Dział promocji i turystyki.

4. Koło Aktywnych Kobiet.

5. Akademia Piłkarska w Tyliczu

Pierwszą inicjatywą podjętą przez Stowarzyszenie Odkryj Tylicz było powołanie dziecięcego zespołu śpiewu i tańca "Małe Porganicze", które obecnie skupia ok. 60 dzieci z Sołectw Muszynki, Mochnaczki Wyżnej i Niżnej, Tylicza oraz Krynicy. Choreografem zespołu jest Łukasz Molęda, muzyk występujący na co dzień w Dolinie Popradu, Kapeli Ciupaga i  Kapeli Howerna. Dużym sukcesem zakończył się pierwszy występ Zespołu w czasie Świąt Bożego Narodzenia i koncert kolęd, który został powtórzony jeszcze w Kościele w Mochnaczce i Krynicy.Po ponad rocznej działaności zespół dziecięcy liczy ok. 60 członków w tym sekcja muzyczna. Jest to jedyny zespół regionalny w Gminie Krynica-Zdrój, dlatego nasi mali tancerze goszczą na wielu scenach muzycznych w sezonie wakacyjnym. W niedalekiej przyszłości śladem dzieci mają pójść rodzice i wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku powstanie Zespół Tańca i Śpiewu dla dorosłych...

Małe Pogranicze w Tyliczu

 

Kolejnym bardzo dużym przedsięwzięciem Stowarzyszenia jest Akademia Piłkarska w Tyliczu, która zrzesza ponad 70 zawodników w trzech kategoriach wiekowych. Chłopcy trenują pod okiem wykwalifikowanych trenerów i w tym sezonie zakwalifikowali się do ogólnopolskiego turnieju           "Z podwórka na stadion" pod patronatem PZPN. Głównym przesłaniem Akademii jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, krzewienie aktywnego i zdrowego stylu życia a także zrównoważony rozwój dzieci na terenach wiejskich.

 

Dzięki pracy członków Stowarzyszenia i przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Krynicy oraz Krynickiej Organizacji Turystycznej powstał jedyny w swoim rodzaju Szlak Konfederatów Barskich  z Tylicza do Muszynki. To nie tylko szlak sportowy ale przede wszystkim znakomita lekcja historii. Liczne drogowskazy i mapy ułatwią każdemu turyście dotarcie do znanych Okopów Konfederackich.

 

Jedną z największych atrakcji Tylicza w ostatnich latach jest Muzeum Dziejów Tylicza.Do muzeum trafiły eksponaty z prywatnych kolekcji mieszkańców miejscowości. W Muzeum znajdują się cenne dokumenty i  ciekawe eksponaty: przedmioty życia codziennego, które służyły dawnym pokoleniom i te które przedstawiają cechy, jakie istniały przed laty w Tyliczu.

 

Szczegóły na temat działalności Stowarzyszenia znajdą Państwo na :

www.odkryjtylicz.pl

oraz na :

www.facebook.com/odkryjtylicz