Festiwal Pogranicze

Tylicki Dzień Kultur  Pogranicze - to impreza kulturalna, której celem jest rozpowszechnianie walorów tego regionu, w tym sztuki, muzyki i tańca zapomnianych grup etnicznych zamieszkujących niegdyś na terenie Beskidu Niskiego i Sądeckiego.

Pogranicze 2012

28 lipca 2012 r. Tylicki Dzień Kultur – Pogranicze został zorganizowany w Osadzie Turystycznej "Domki w lesie"po raz drugi. W 2011 r. przybliżał  kulturę łemkowską. Tym razem prezentował kulturę ludów przemierzających Bursztynowy Szlak, który prowadził  przez Tylicz.

Festiwal Pogranicze Festiwal Pogranicze

Tylicki Dzień Kultur rozpoczął plener artystyczny. Dzieci i dorośli mogli spróbować swoich sił rzeźbiąc, lepiąc z gliny czy techniki gry na fujarkach. Plener dał również możliwość zaprezentowania miejscowym artystom swojej twórczości – często chowanej w prywatnych zbiorach. Imprezę urozmaicił kiermasz produktów regionalnych – jarmark staropolski  i prezentacja zapomnianych zawodów rzemieślniczych.

Jednak największą atrakcją Tylickiego Dnia Kultur – Pogranicze była część artystyczna-koncerty i występy zespołów reprezentujących  kultury: łemkowską, góralską i pogórzańską. Wystąpiły łemkowskie „Zoria” i „Ruczaj”,  następnie Czarni Górale – kapela „Jaworyna”, Łąccy Górale – „Ciupaga”. Na scenie odbyły się także występy zespołów dziecięcych z Serbii i Zakopanego w ramach XX  Festiwalu Święta Dzieci Gór.

Święto Dzieci Gór Święto Dzieci Gór

Impreza wpisała się  w obchody Jubileuszowych Dni Tylicza: 650 lat Tylicza, które rozpoczeły się w czerwcu 2012 r i zakończą się jesienią 2013 r.

Skąd nazwa Pogranicze?

Tylicz do roku 1946 był miejscem, gdzie zamieszkiwały różne grupy etniczne, takie jak: Cyganie, Żydzi, Słowacy, Polacy, Łemkowie czy Węgrzy. Do 1918 roku nie istniały granice -  stąd nazwa Pogranicze, a ich brak spowodował, że mieszkańcy zacieśniali więzy pomiędzy różnymi grupami etnicznymi. Spędzali razem wolny czas, wspólnie koncertowali, a historia wspomina o licznych mieszanych małżeństwach. Tylicz znajdował się na Szlaku Bursztynowym prowadzącym z Polski na Węgry.  Wiązało się to z dodatkowym napływem ludności kupieckiej i rosnącym wzbogacaniem się miejscowości. Tylicki Dzień Kultury – Pogranicze w swym przesłaniu nawiązuje do grup, które przez wieki zamieszkiwały te tereny. Dopiero okres II Wojny Światowej sprawił, że część ludności została bezpowrotnie wysiedlona.

Koncert i występ zespołów w Tyliczu ma przypominać o bogactwie  lokalnych kultur  zamieszkujących tu w XIX i początku XX wieku, które już praktycznie nie zamieszkują na tym terenie, a które były tu obecne przez ponad 600 lat - to w powrót do korzeni, ale również folklor i historia...

Do zobaczenia za rok na kolejnym Festiwalu Pogranicze…

Galeria zdjęć:

Festiwal Pogranicze Festiwal Pogranicze Festiwal Pogranicze Festiwal PograniczeFestiwal Pogranicze Festiwal Pogranicze Festiwal PograniczeFestiwal Pogranicze Festiwal Pogranicze

 

Pogranicze 2012 - Tylicki Dzień Kultur