O Tyliczu

GÓRSKA MIEJSCOWOŚĆ - 6 KM OD KRYNICY-ZDRÓJ

Tylicz to malownicza miejscowość górska położona w sercu Beskidu Sądeckiego, w otulinie  Popradzkiego Parku Krajobrazowego, 6 km na wschód od Krynicy-Zdrój. 

Tylicz panorama

WALORY PRZYRODNICZE

Bliskość Krynicy oraz jej atrakcji, sprawia, że pobyt w Tyliczu daje bogate możliwości wypoczynku. 

Tylicz Beskidy góry z dzieckiem

Ta górska wioska przyciąga od lat  turystów szukających spokoju, ciszy i kontaktu z naturą.  Unikatowe gatunki roślin, czarne bociany, a w górskich potokach raki i pstrągi to dowód na to, że można tu znaleźć nieskażoną przyrodę i czyste powietrze.

ATRAKCJE ZIMĄ I LATEM

W ostatnich latach miejscowośc oferuje także liczne formy spędzania aktywnego wypoczynku  zarówno latem jaki zimą.

Szlaki piesze i rowerowe, stadnina koni, basen to tylko niektóre atrakcje, zachęcające do pobytu latem. Natomiast w zimie – stacje narciarskie, kolejka krzesełkowa, trasy narciarstwa biegowego i park dla skuterów śnieżnych to szerokie możliwości spędzenia urlopu. Całość dopełniają liczne pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne z potrawami małopolskiej kuchni i gościnność mieszkańców Tylicza.

Widok na Tatry Sta

WODA - BOGACTWEM REGIONU

Ogromnym walorem Tylicza są liczne i niepowtarzalne złoża balneologiczne. W obrębie tej górskiej  wioski zlokalizowano ok. 18 naturalnych źródeł wód mineralnych. W ostatnich latach odrestaurowano i zagospodarowano kilka źródełek. Stworzyły one jedyny w swoim rodzaju szlak wód mineralnych Tylicza i okolicy.  Prawdziwym skarbem jest największa w Karpatach i jedna z największych na Świecie Mofeta Tylicz – naturalne miejsce wyziewu tlenku węgla połączone ze źródłem wody mineralnej.

Pijalnia wody plac zabaw

ZABYTKI

Bogactwem historycznym tego regionu są zabytki  i architektura sakralna, która jest ważnym elementem wielkiego szlaku Architektury Cerkiewnej na terenie Beskidu Sądeckiego. Kościół p. w. Św. Ap.  Piotra i Pawła z 1612 r.  zabytkowa dzwonnica w Rynku  i Cerkiew grecko-katolicka z XVIII w. to tylko kilka zabytków światowej klasy. Ponadto, współczesna Golgota wybudowana przez pielgrzymów z całego Świata pozwolą na chwilę zapomnienia i refleksji.

Zabytkowy Kościół Tylicz

 

ZAPRASZAMY DO TYLICZA…

Polecamy film "Ostoja" - Marek Kamiński w Tyliczu:

"Ostoja" to film dokumentalny Wojciecha Szumowskiego. Film jest zapisem wędrówki Marka Kamińskiego po Beskidzie Sądeckim, w okolicach Tylicza. Krótkometrażowy, podróżniczo-przyrodniczy dokument, zrealizowany dla Kropli Beskidu, przybliża Tylicz i okolice, wraz z jego najlepszą wizytówką -- naturalną wodą mineralną wydobywającą się z wnętrza ziemi.

Tylicz - dawne średniowieczne Ornamentum, czylo Ozdoba - piękna miejscowość położona wśród beskidzkich gór i lasów