Atrakcje Tylicza

Tylicz - wypoczywaj w Beskidach

Tylicz to malownicza miejscowość turystyczna, oddalona 6 km na wschód od Krynicy-ZdrójAtrakcje Tylicza
Dawne miasteczko, położone w niewielkiej kotlinie, u zbiegu potoków Mochnaczki i Muszynki na wysokości 575-585 m. n.p.m. Od zachodu wznosi się nad Tyliczem Szwarcowa (795 m), na południe Szubienica (695 m), a od wschodu Łan (742 m).

Położenie Tylicza, jego historia i zabytki, niepowtarzalny klimat, czyste powietrze, nieskażona przyroda, szlaki piesze i rowerowe, basen, stadnina koni, stacje narciarskie, trasy biegowe -  dają szerokie możliwości wypoczynku zimą i latem.

Atrakcje Tylicza
Dodatkowo bliskość Krynicy oraz jej atrakcji, sprawia, że pobyt w Tyliczu to wiele możliwości spędzenia urlopu.

To miejsce dla amatorów aktywnego wypoczynku, ale także dla szukających spokoju, ciszy i kontaktu z naturą.   Tylicz to również doskonała oferta dla rodzin z dziećmi.


Atrakcje Tylicza –  zróżnicowana oferta wypoczynku

Przyroda i klimat

Podstawowym bogactwem Tylicza są warunki klimatyczne i walory przyrodnicze. Czyste powietrze, krystaliczna woda, spacery i wędrówki po Beskidach– zadowolą tych, którzy szukają wypoczynku i wyciszenia.

Tylicz góry Beskidy wycieczki

Wielkim atutem tego regionu jest niezniszczona górska przyroda. Tylicz leży w obrębie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Tutejsze lasy są siedzibą bogatej fauny, można tu spotkać: jelenia europejskiego, sarnę, dzika, lisa czy rzadki gatunek żbika. Swoje miejsce mają tu również bobry – po reintrodukcji przeprowadzonej przez Leśny Zakład Doświadczalny.

Występują tu rzadkie gatunki ptaków, takie jak: orzeł przedni, orlik krzykliwy czy czarny bocian. Nad potokami można spotkać salamandrę plamistą, a w wodach raki.

Te walory są łatwo dostępne dla turystów za sprawą znakowanych szlaków turystycznych oraz ścieżek spacerowych i edukacyjnych.

Atrakcje Tylicza -sarny Atrakcje Tylicza - bóbr wakacje w górach przyroda

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Na Rakowsku” - przybliża przyrodnicze walory Tylicza oraz pokazuje możliwość włączenia się w ochronę środowiska.  To doskonała forma pokazania zwłaszcza dzieciom zasobów przyrodniczych. Podczas przejścia spotykamy liczne tablice, na których prezentowane są informacje o florze, faunie,  właściwościach wód mineralnych. Ścieżka edukacyjno – przyrodnicza „Na Rakowsku” rozpoczyna się przy źródełku położonym ok. 2 km. od Rynku w Tyliczu w kierunku Powroźnika, obok Zakładu "Kropla Beskidu" oraz Osady „Domki w lesie”. Przy tym źródełku znajduje się także  tablica z planem całej ścieżki.

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza zobacz więcej

Zabytki

Historia Tylicza sięga XIII wieku.  W średniowieczu przez Przełęcz Tylicką prowadził szlak handlowy na Węgry, przy tym właśnie szlaku w XIII w. powstała osada Ornawa. W 1363 r. Kazimierz Wielki Atrakcje Tylicza - cerkiewnadał jej prawa miejskie i nazwę Miastko. Powtórnie otrzymało prawa miejskie w 1612 r. od bp. Piotra Tylickiego i na jego cześć nosi obecną nazwę.  W Tyliczu zachował się po części średniowieczny, miejski układ urbanistyczny z wyraźnym czworokątnym rynkiem. W rynku zabytkowa, murowana kapliczka z 1808 r. Przy rynku znajduje się kościół pw. Św Piotra i Pawła z 1612 r. Wewnątrz rokokowy ołtarz z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI wieku, barokowa chrzcielnica i osiemnastowieczne, klasycystyczne organy.   Na zewnątrz na murowanej dzwonnicy dzwon odlany z 1665 r. przez Michała Ulricha ze Spisza.

Przy drodze na Muszynkę cerkiew św. Kosmy i Damiana z 1743 r. z szeroką wierzą zwieńczoną baniastym hełmem. Wewnątrz cenny XVIII –wieczny ikonostas i polichromia z 1938 r. nawiązująca do 950-lecia Chrztu Rusi.

Park Zdrojowy z Pijalnią, Placem Zabaw i Siłownią na Powietrzu

Miejscem, do którego warto udać się na spacer , szczególnie z dziećmi, jest rekreacyjno-wypoczynkowy teren, który znajduje się przy źródle wody mineralnej Tyliczanka.  Park Zdrojowy z Pijalnią wody, zwanej potocznie „Szczawą” z ławeczkami położony jest  nad rzeką Muszynka. W sąsiedztwie parku powstał bardzo ciekawy drewniany plac zabaw „Wioska na pniach” z huśtawkami, pomostami i piaskownicami – prawdziwa atrakcja dla dzieci. Dodatkowo na terenie przy placu zabaw zamontowano urządzenia do ćwiczeń, które tworzą zewnętrzną siłownię na powietrzu – „pod chmurką”. Podczas gdy dzieci bawią się, dorośli mogą  poprawić kondycję. Siłownia plenerowa przeznaczona jest  dla osób w każdym wieku: dzieci, młodzieży, dorosłych, również dla seniorów.

Kompleks ten znajduje się przy ulicy Konfederatów Barskich, przy drodze prowadzącej do granicy ze Słowacją.

Atrakcje Tylicza Atrakcje Tylicza - pijalnia Tyliczanka

Źródła wód mineralnych

Tylicz posiada bogate złoża wód mineralnych i leczniczych. W ostatnich latach zagospodarowano kilka źródeł,  bez kłopotu można do nich dotrzeć i zapoznać się z ich właściwościami. Polecamy spacery do źródełek wód mineralnych, do większości można udać się z dziećmi pieszo lub z wózkami.

Szczególnie znane jest Zdrój Główny – Tyliczanka - jest to źródło szczawy zabudowane stylową pijalnią w Parku Zdrojowym.  Z tym zdrojem związanych jest wiele legend i przekazów, ponieważ źródło znajduje się przy drodze prowadzącej do granicy polsko-słowackiej: niegdyś przy  źródle Szczawowym zatrzymywały się karawany kupieckie podążające z Węgier do Sącza i Krakowa. Podobno woda ta była napojem podawanym na ucztach u Wierzynka, a wzmianki o wodach z Miastka (dawna nazwa Tylicza) można znaleźć w kronikach krakowskich z XIX wieku. 

Kolejnym źródłem jest Bradowiec- zwane –„Źródełkiem Miłości”, zlokalizowane przy drodze Tylicz-Powroźnik, przy ulicy Wolności. Z centrum Tylicza do tego miejsca prowadzi chodnik, a dalej polna droga, zejście do  źródła jest oznakowane. W tej samej części Tylicza, można dotrzeć jeszcze do dwóch innych źródeł:  do źródła „Wędrowców”, które znajduje się przy samej drodze (również przy ulicy Wolności), tam też swój początek ma ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, a skręcając w kierunku Osady „Domki w lesie” i kierując się w głąb lasu, można dojść do źródła „Syhowne” – to źródełko jest jedynym z przystanków ścieżki edukacyjno-przyrodniczej.

W Tyliczu znajduje się rozlewnia wody "Kropla Beskidu".

Wody mineralne w Tyliczu czytaj więcej

Mofeta Tylicz

Mofeta Tylicz to ciekawa atrakcja przyrodnicza - zjawisko naturalnego wyziewu dwutlenku węgla. Kręgi - każdy o średnicy 1 metra posiadają bardzo dużą ilość bulgotek i dychawek (około 50). 

Odkryto, że historia tego miejsca jest niezwykła. Mofety zostały otoczone betonowymi kręgami w latach  60-tych XX wieku w celu pozyskiwania dwutlenku węgla do hodowli alg. Była ona próbą pozyskania dodatkowego źródła składników pokarmowych dla astronautów podczas długich podróży kosmicznych.  Mofeta Tylicz jest największą mofetą w Karpatach, a znajduje się na terenie Osady Turystycznej „Domki w lesie” w Tyliczu przy ul. Wolności.

Mofeta Tylicz zobacz więcej

Mofeta Tylicz Mofeta Tylicz

Piesze wędrówki

W Tyliczu można znaleźć wiele wariantów pieszych wycieczek, zarówno w lesie, polnymi drogami, szlakami turystycznymi czy wzdłuż ścieżek przyrodniczych. Ze względu na niewielkie przewyższeniaAtrakcje Tylicza mogą one być pokonywane nawet z dziećmi.  Wędrując podziwiamy krajobrazy Beskidu, a kiedy nam się poszczęści możemy obserwować Tatry z góry  Łan.

Proponujemy także spacery  z kijami – czyli nordic walking. W Tyliczu znajduje się wypożyczalnia kijów i istnieje możliwość skorzystania z pomocy instruktora, który zaprezentuje właściwą technikę, aby efekt był zmaksymalizowany.

Dla aktywnych rodziców z dziećmi polecamy wypożyczalnię nosidełek turystycznych.

Nordic walking zobacz więcej

Wypożyczalnia nosidełek turystycznych dla dzieci zobacz więcej

Rowery

Tylicz posiada także walory do uprawiania turystyki rowerowej: zarówno dla tych, którzy wybiorą rodzinną wyprawę, jak również dla bardziej wytrwałych  szlakiem rowerowym czy wycieczkę po górach. W Tyliczu znajduje się wypożyczalnia rowerów górskich również z fotelikami dla najmłodszych. Istnieje także  możliwość zorganizowania wycieczek rowerowych z przewodnikiem.

Wypożyczalnia rowerów zlokalizowana jest w Osadzie „Domki w lesie” zobacz więcej

Stadnina Koni  - Farma Lama

Farma Lama to jedno z największych w regionie ekologicznych gospodarstw agroturystycznych, które oferuje  jazdy konne dla początkujących i zaawansowanych, dzieci i dorosłych. Jazdy prowadzone są przez cały rok w krytej ujeżdżalni, na padoku i w terenie.

farma lama tylicz stadnina koni

Dodatkową atrakcją farmy jest mini-zoo – owce, kozy, kaczki, krowy, króliki – zwłaszcza dla najmłodszych. Dzieci, które wcześniej nie jeździły konno, mogą spróbować swoich sił podczas oprowadzania na kucykach.  Dla zaawansowanych czekają wyprawy w teren Beskidu Sądeckiego – skąd można podziwiać panoramę Tylicza i okolicznych miejscowości, w sąsiedztwie XVIII wiecznych okopów konfederatów barskich. Przy dobrej pogodzie widoczne są Tatry.

Farma Lama oferuje także jazdy bryczką, a zimą kuligi.

Godziny otwarcia: W sezonie: codziennie 10:00 – 18:00, w poniedziałki nieczynne

Lokalizacja: ul. Konfederatów Barskich 11/ zobacz więcej na www.farma-lama.pl

Atrakcje Tylicza Atrakcje Tylicza - jazda na kucykach

Kompleks wypoczynkowy z basenem - Osada Turystyczna "Domki w lesie"

Podczas upalnych dni, atrakcją dla turystów jest ogólnodostępny, odkryty  basen rekreacyjny w Tyliczu. Basen z opieką ratownika dostępny jest  w trybie wakacyjnym. Na terenie kompleksu wypoczynkowego znajdują się również: mini-basen dla dzieci oraz rozbudowany plac zabaw (z domkiem, zjeżdżalnią, karuzelą, huśtawkami), boisko do piłki plażowej, letni ogródek i kącik malucha
Dużo przestrzeni i otoczenie –  zieleń, sąsiedztwo lasu – sprawia, że można tu prawdziwie wypocząć.

Kompleks wypoczynkowy z basenem czynny jest w sezonie letnim:
Codziennie w godzinach: 10.00-17.00

Na terenie Ośrodka „Domki w lesie” znajdują się również: osada drewnianych domków, mofeta Tylicz, miejsce dla kamperów i pole namiotowe, wypożyczalnia rowerów, kijów nordic walking oraz nosidełek turystycznych dla dzieci zobacz więcej

noclegi w górach dla rodzin z dziećmi noclegi w górach dla rodzin z dziećmi noclegi w górach dla rodzin z dziećmi noclegi w górach dla rodzin z dziećmi

Quest

Kolejną atrakcją turystyczną, jaka powstała w ostatnim czasie w Tyliczu jest quest czyli wyprawa odkrywców. To ścieżka przyrodnicza ukazująca- wodę – jako skarb tego terenu. To ciekawa forma wycieczki, która jednocześnie edukuje. Do przejścia ścieżki potrzebna jest karta wyprawy odkrywców, składającą się z mapy oraz wskazówek pisanych wierszem.

Nagrodą w Wyprawie jest znalezienie ukrytego Skarbu, do którego prowadzą różne wskazówki, które należy po drodze odgadnąć. To świetna zabawa, zwłaszcza dla dzieci.

Quest zobacz szczegóły

Tor gokartowy

Tor gokartowy w Tyliczu to atrakcja dla pasjonatów motoryzacji, tych dużych i małych. Tor gokartowy oferuje doskonałą obsługę i świetną zabawę w sezonie letnim i zimowym.

Godziny otwarcia w sezonie letnim: Codziennie od 14.00 do 20.00

Godziny otwarcia w sezonie zimowym: Codziennie od 10 do zmierzchu *

* organizator zastrzega sobie prawo do zamknięcia toru z powodu niekorzystnych do przeprowadzenia przejazdu warunków pogodowych takich jak burze śnieżne czy odwilż.

Lokalizacja: Tylicz, ul. Sportowa, Stadion Sportowy - Więcej informacji na www.tortylicz.pl


 

Atrakcje zimą

Zimą Tylicz oferuje znakomite warunki aktywnego wypoczynku. Tylicz zamienia się w "wioskę narciarską" - bogata baza noclegowa, rodzinne stoki narciarskie, kolej krzesełkowa, trasy biegowe  -  pozwalają na połączenie narciarskiej pasji z wypoczynkiem w ciszy i spokoju. Profesjonalne wypożyczalnie nart zjadowych i biegowych, szkoły narciarskie, wyciągi dla poczatkujących, przedszkole narciarskie dla najmłodszych dopełniają zimową ofertę miejscowości czytaj więcej

Galeria zdjęć:

Atrakcje Tylicza Atrakcje Tylicza - plac zabaw Atrakcje Tylicza - Siłownia na powietrzu Atrakcje Tylicza Atrakcje Tylicza - Dróżki Różańcowe Atrakcje Tylicza - Golgota Atrakcje Tylicza - raki Atrakcje Tylicza- zabytkowy kościół w Rynku Atrakcje Tylicza- zabytkowy kościół w Rynku