Krynica-Zdrój i jej atrakcje

Krynica-Zdrój leży na obszarze Beskidu Sądeckiego. Pobliskie szczyty wznoszą się na wysokość prawie 1000 m n.p.m. Góruje nad nimi najwyższy ze szczytów – Jaworzyna Krynicka znajdująca się w samym sercu Uzdrowiska.

krynica zdrój i jej atrakcje

Właśnie jako Uzdrowisko Krynica funkcjonuje pijalnia krynica-zdrójjuż od ponad 200 lat. Słynie bowiem z różnorodności swoich wód leczniczych pochodzenia opadowego, bądź też wydobywanych z  głębi Ziemi. Do najbardziej popularnych wód należą:  Zdrój Główny, Jan, Zuber, Józef.  Zastosowanie ich w lecznictwie jest nieocenione. Stosowane są przy schorzeniach przewodu pokarmowego, leczenia kamicy nerkowej, czy dróg moczowych i niedokrwistości.

Największą i zarazem najnowocześniejszą atrakcją Krynicy jest Kolej Gondolowa  na Jaworzynę Krynicką.  Od 1997 r. nadaje ona  ton wszelkim przedsięwzięciom zimowym w Polsce. Stacja wciąż stawia na swój rozwój i z rozmachem planuje kolejne inwestycje. Obecnie w jej obrębie znajduje się 7 tras narciarskich, o różnym stopniu trudności. Stacja posiada najnowocześniejszą w Polsce kolejkę gondolową, kilka kolei krzesełkowych i wiele wyciągów orczykowych- wszystko to na jednej karcie punktowej.  Ponadto 3 trasy posiadają sztuczne oświetlenie. Zachodzące słońce zatem nie przeszkadza amatorom śnieżnego szaleństwa. Latem na szczyt Jaworzyny Krynickiej prowadzą szlaki piesze i ścieżka przyrodnicza, a stamtąd można podziwiać piękne panoramy okolicy.

jaworzyna krynicka jaworzyna krynicka

Kolejnym miejscem, w którym możemy aktywnie spędzić czas jest Park Linowy. Propozycja szczególnie atrakcyjna dla ludzi szukających mocniejszych wrażeń niż spacer krynickim Deptakiem. Zatem z linami asekuracyjnymi możemy pokonać system przeszkód zawieszonych między drzewami nad ziemią.  Doskonały pomysł zarówno dla indywidualistów jak i grup zorganizowanych. Na całość przedsięwzięcia składa się 6 tras zręcznościowych oraz Skok Wahadłowy. Poziom trudności pozwala cieszyć się z przygody dzieciom jak i dorosłym. Dla dzieci przygotowano trasę Bąbel. Ponadto znajdziemy tutaj również profesjonalną ściankę wspinaczkową, a także plac zabaw oraz trampolinę. Krynicki Park Linowy to wysoka dawka pozytywnej adrenaliny!

park linowy z dzieckiem park linowy

Inną ciekawą atrakcją w Krynicy jest Hala Lodowa.To całoroczna propozycja dla łyżwiarzy. Znajduje się w samym centrum Krynicy, jest wyposażona w wysokiej jakości sprzęt do uprawiania łyżwiarstwa, a także doskonale utrzymana. Jazda w rytm muzyki tanecznej to propozycja aktywności dla całej rodziny, zajęcia z instruktorem na lodzie to gwarancja sukcesu.

Spacer wśród natury, ścieżkami zdrowia, w bliskim sąsiedztwie Krynickiego Deptaku i w niedalekiej odległości od miejsca noclegu…. Taki scenariusz zagospodarowania czasu skłania nas do przejazdu koleją linowo-terenową na Górę Parkową. Była to pierwsza tego typu kolej w Polsce, zachowując do dziś swój charakter i niepowtarzalny klimat. Na szczycie góry znajduję się teren zabaw dla dzieci wyposażony w „Rajskie ślizgawki”, zjeżdżalnię Pontonową. Dla dorosłych na romantyczny spacer zapraszamy do „Źródełka miłości’, do którego prowadzą ścieżki wokół wzniesienia. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

góra parkowa krynica zdrój

Dla miłośników kultury  Krynica-Zdrój proponuje działające od 1995 r.  Muzeum Nikifora. Możemy w jego wnętrzu podziwiać kilkadziesiąt prac artysty. Pochodzą one z okresu międzywojennego, uznawanego za apogeum jego twórczości. Do najbardziej znanych, najstarszych i unikatowych prac należą: „Autoportret potrójny” czy „Uzdrowienie chorej”. Oprócz malowideł ważną część ekspozycji  stanowią pamiątki autora takie jak skrzynki, pędzle, pieczęcie, listy czy kawałki papieru.


Dla dzieci ciekawą atrakcją może być Muzuem Zabawek, Sankostrada czy przejażdżka dorożkami po uzdrowisku. Polecamy również wizytę w dziecięcej księgarni "Drzewiec", która posiada wyjatkową ofertę książek dla najmłodszych, możemy wykorzystać wolny czas na wspólnej lekturze.

Dla tych, którzy preferują spokojny wypoczynek, spcery po Krynickim Deptaku mogą zostać urozmaicone koncertem Orkiestry Zdrojowej czy nową fontanną z efektami muzycznymi i świetlnymi, te ostatnie mają swój urok zwłaszcza wieczorem.

fontanna deptak krynica-zdrój muszla krynica zdrój deptak

Dla amatorów aktywnego wypoczynku możemy zaproponować wycieczki rowerowe wyznaczonymi szlakami, pobyt na basenie albo korty tenisowe, których w Krynicy jest kilka.

Krynica - jako uzdrowisko - posiada szeroką gamę zabiegów leczniczych i kuracji zdrowotnych, ale również bogatą ofertę odnowy biologicznej i  spa.

Zapraszamy do Krynicy