Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej

W centrum Tylicza, przy zabytkowym rynku znajdują się dwie świątynie: murowany duży kościół bedący Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej oraz drewniany, mały kościółek z charakterystyczną dzwonnicą otulony kamiennym murem.

 Tylicz kościoły


Drewniany, jednonawowy kościół pw.  św. ap. Piotra i Pawła został ufundowany w 1612 r. przez biskupa Piotra Tylickiego. Niewielka świątynia jest dzisiaj jednym z najstarszych zabytków w regionie i należy do Szlaku Architektury Drewnianej.  Przez cztery stulecia w ołtarzu głównym kościoła znajdował się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który został przeniesiony do nowo wybudowanej świątyni.

zabytkowy kościół w Tyliczu kościół w Tyliczu


Obecny kościół parafialny powstawał w Tyliczu w latach: 2001 -2007, a kamień węgielny pod jego budowę został poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1999 r. podczas Mszy Świętej kanonizacyjnej św. Kingi w Starym Sączu. Kościół zaś został konsekrowany pod wezwaniem Imienia Maryi w 2007 r.

 sanktuarium Matki Bożej Tylickiej
W pobliżu nowego kościoła powstały również wkomponowane w piękny krajobraz Tylicza: Golgota oraz Dróżki Maryjne, aby pielgrzymi przybywający do Matki Bożej mieli dodatkową przestrzeń do modlitwy.

Matka Boża Opiekunka Rodzin i Uzdrowienie Chorych obecna jest w cudownym obrazie, do którego modliły się pokolenia parafian oraz turystów odwiedzjących beskidzkie tereny.

Golgota i Dróżki Maryjne w Tyliczu Golgota i Dróżki Maryjne w Tyliczu                      
Nowa świątynia pw. Imienia Maryi to obecnie Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych. Liczne pielgrzymki do cudownego obrazu i intencje z całego świata, sprawiły, że kult Matki Bożej Tylickiej jest już znany w Polsce, a także poza jej granicami.


Przedstawienie Maryi z Dzieciątkiem na obrazie jest wyjątkowe – Maryja obejmuje Jezusa prawą ręką, podczas gdy zwykle Dzieciątko spoczywa na lewej ręce Matki,  mały Jezus nie siedzi, a stoi na kolanach Maryi. Scena przedstawia Jezusa, który tuli swoją twarz do twarzy Matki, obejmując ją za szyję, a Maryja z czułością przygarnia Go do siebie. Obraz został namalowany na desce o wymiarach 100 na 150 cm. Dzieło przypisywane jest niderlandzkiemu malarzowi Adrianowi Ysenbrandtowi.

Obraz Matki Bożej umieszczony w ołtarzu głównym świątyni posiada srebrną zasłonę, na której przedstawione jest Zwiastowanie NMP.


Uroczystość ustanowienia kościoła w Tyliczu na Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych miała miejsce 27 sierpnia 2016 r. Mszy świętej przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Po mszy świętej Ksiądz bisku poprowadził procesję Dróżkami Maryjnymi i Aleją Świętych na Golgotę, gdzie został odczytany akt oddania parafii i całej Ojczyzny Chrystusowi Królowi.


W sanktuarium znajdują się relikwie świętych i błogosławionych: św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Kingi, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz św. Jana Pawła II.


Każde sanktuarium to szczególne miejsce kultu i uzyskiwania łask Bożych. Jest to również miejsce obdarzone przywilejem uzyskiwania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami przez wiernych, którzy nawiedzą świątynię w uroczystość tytułu oraz raz w roku w dzień wybrany przez wiernego, a także ilekroć biorą udział w pielgrzymkach organizowanych grupowo.

                         sanktuarium Matki Bożej Tylickiej Golgota sanktuarium Matki Bożej Tylickiej Golgota sanktuarium Matki Bożej Tylickiej Golgota
W sanktuarium w Tyliczu kult Matki Bożej jest rozkrzewiany poprzez nabożeństwa maryjne. W każdą środę odprawiana jest nowennna do Matki Bożej Tylickiej w intencji próśb i podziękowań. Wprowadzono również nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca z modlitwą różańcową.

Msze świete w Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych są odprawiane:

w dni powszednie: godz. 6.30 i 18.00 (od XI do III godz.17.00)

w niedzielę: godz. 7.00, 9.00, 11.15 i 18.30

W czasie wakacji Msza Święta o godz.18.30 odprawiana jest w zabytkowym kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła

Pomysłodawcą utworzenia Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej oraz kustoszem Sanktuarium jest ksiądz Prałat Marian Stach.

www.parafiatylicz.pl