W góry z dzieckiem

Wakacje z dzieckiem w górach Beskidu Sądeckiego


Wakacje to czas wypoczynku i oderwania się od codziennego, szybkiego życia. Ale to również doskonała okazja, aby zobaczyć piękne zakątki Polski. Wyjeżdżając z dzieckiem w góry powinniśmy się przygotować, bo plan działania jest często kluczem do udanego wypoczynku. 

 Tylicz Beskidy z dzieckiem w góry

Nasza propozycja to urlop latem w górach Beskidu Sądeckiego. Tylicz to mała miejscowość turystyczna, położona 6 km od Krynicy- Zdrój i znakomite miejsce, aby poznać atrakcje, jakie oferuje ten region Polski. Bliskość szlaków pieszych, rowerowych i konnych sprawia, że to świetna baza wypadowa na wakacje w górach. W promieniu kilku kilometrów od tej górskiej miejscowości można wybrać ciekawe propozycje wycieczek z dzieckiem.

Ścieżki przyrodnicze, naturalne źródełka wód mineralnych, tablice informacyjne o otaczającej przyrodzie i widoki, które pozwalają oderwać się na moment od naszej codzienności, będą gwarancją niezapomnianych wakacji.

wakacje z dzieckiem w górach
Góry Beskidu Sądeckiego uznawane są za jedne z najbardziej dzikich i wolnych w Polsce. Kilometry szlaków, niekończące się pasma przez które przepływają rwące potoki i widoki na nieograniczoną panoramę Beskidów, dostarczą dużo pozytywnych wrażeń. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie trasy będą odpowiednie na wyprawę  z dziećmi.


Prezentujemy kilka propozycji wycieczek z dzieckiem po okolicy na dobry początek :)

GÓRA PARKOWA W KRYNICY-ZDROJU

Góra Parkowa w Krynicy Zdroju- to jedna z największych atrakcji regionu, ponieważ znajduje się na wysokości 741 m. n. p. m. i zlokalizowana jest prawie w ścisłym centrum Krynicy. Bez problemu ten szczyt możemy zdobyć podczas wyprawy z małym dzieckiem, ponieważ prowadzą tam dwie utwardzone drogi ( od strony Tylicza- Roma ), a także ścieżka z deptaku krynickiego. Dla rodzin z dziećmi sugerujemy wyjście właśnie od strony Tylicza i tzw. Romy- jest tam droga utwardzona z betonowych płyt o długości ok. 4 km. Dla mniej wysportowanych czeka kolej szynowo-terenowa, która z podnóża góry wywiezie nas na sam szczyt.  W nagrodę dla wszystkich dzieci, czeka tu klimatyczny Park Linowy Mamut, Rajskie Ślizgawki, a dla rodziców liczne tarasy widokowe.  Ze szczytu Góry Parkowej za pomocą specjalnie zainstalowanych lunet, możemy podziwiać niezwykłe pasmo Beskidu Sądeckiego.

góra parkowa krynica zdrój

JAWORZYNA KRYNICKA

Dla bardziej wprawionych podróżników polecamy wyjście na Jaworzynę Krynicką- jest to najwyższy szczyt z naszych propozycji 1114 m. n. p. m i raczej wycieczkę tę dedykujemy bez dziecięcych wózków. Dla rodzin z małymi dziećmi sugerujemy wyjazd na szczyt góry nowoczesną 6-cio osobową kolejką gondolową i zejście szlakiem zielonym- ok. 2,5 h do stacji dolnej- uwaga- podczas zejścia turyści mogą napotkać delikatne przeszkody w postaci kamieni czy przewróconych drzew. Ważne - zejście odbywa się w większości drogą leśną osłoniętą drzewami, dlatego nawet w słoneczne i ciepłe dni możemy bez obaw wybrać się na tę wycieczkę.  Na szczycie Jaworzyny oprócz niesamowitych widoków na Tatry i bardzo rozległą panoramę Beskidów czas wolny można spędzić w regionalnych karczmach. Przed rozpoczęciem wycieczki, sugerujemy sprawdzić pogodę na szczycie góry, ponieważ często różni się od tej z dolnej Stacji. W trakcie wędrówki  można odwiedzić schronisko PTTK znajdujące się na trasie, a także  „Diabelski Kamień”, który niesie za sobą niezwykłą legendę.

jaworzyna krynicka

OGRODY SENSORYCZNE W MUSZYNIE

Kolejnym kierunkiem godnym polecenia dla rodzin z dziećmi będzie wzgórze w Muszynie, na którym usytuowane są  Ogrody Zmysłów (Sensoryczne).  To kompleks alejek spacerowych znajdujący się w części uzdrowiskowej „Zapopradzie”. Oprócz bogatej roślinności kwiatów, ziół, ozdobnych krzewów , możemy tu spotkać oczka wodne, sadzawki i podziwiać na nich niezwykłą roślinność wodną.

ogrody Muszyna

  Kompleks ten poza funkcjami spacerowo-rekreacyjnymi, spełnia funkcje terapeutyczne oraz edukacyjne, zwłaszcza dla dzieci oraz osób niepełnosprawnych. Ogród podzielony jest na kilka stref:

  • Zdrowia – to część z urządzeniami do ćwiczeń oraz kompozycjami roślinnymi utworzonymi z róż, tawuł, żywotników, klonów i świerków.
  • Zapachu-  z roślinami o natężeniu zapachów bardziej intensywnym, takimi jak hiacynty, lilie, świerki, jodły oraz z ziołami: tymianek, mięta, szałwia, czosnek.
  • Dźwięku- gdzie można wsłuchać się w delikatny szum drzew, szmer wody płynącej w strumieniu czy świergot ptaków.
  • Strefy zapachowo-dotykowej – w tej części rośliny zostały dobrane w taki sposób, aby równocześnie wydzielały intensywny zapach oraz posiadały różnorodne faktury liści i kwiatów.
  • Smaku – w której rosną drzewa i krzewy owocowe takie jak czereśnie, jabłonie, maliny czy aronie.
  •  Ogrody baśni i legend- szczególna atrakcja dla dzieci, to chaty, które nawiązują do okolicznych baśni i legend: Chata Młynarza, Chata Mieszczki Muszyńskiej, Chata Oryny z Tylicza oraz Warownia, Studnia i Jaskinia Zbójników.

w góry z dzieckiem w góry z dzieckiem muszyna w góry z dzieckiem wycieczki w góry z dzieckiem domki w Tyliczu wakacje z dzieckiem w górach Muszyna w góry z dzieckiem muszyna 

Widoki z tego wzgórza rozpościerają się na Dolinę Popradupasmo Jaworzyny Krynickiej oraz uzdrowisko. Przed wejściem do każdego z ogrodów umieszczona jest tablica informacyjna, prezentująca opis ogrodu i roślin które w nim się znajdują (informacje napisane są pismem Brajla oraz w języku polskim, słowackim i angielskim).

ogrody Muszyna ogrody Muszyna

Na szczycie znajduje się wieża, z której można podziwiać pasma górskie oraz kawiarnia z niezwykłym tarasem widokowym. Na pewno na tę wycieczkę można wybrać się z wózkiem dziecięcym.

 

GÓRA ŁAN W TYLICZU

Na zakończenie naszej przygody z górskimi wędrówkami proponujemy wzniesienie w Tyliczu na wysokości 742 m. n. p. m  -  Górę Łan. Wejście na ten szczyt możemy rozpocząć od ul. Konfederatów Barskich, od ul. Ogrodowej lub od ul. Kazimierza Wielkiego. Całość naszej wyprawy odbywać się będzie drogą bitą kamienistą. Po zdobyciu szczytu góry Łan od strony południowej rozpościera się niezwykły widok na Tatry, a od strony północnej otacza nas panorama Beskidu Niskiego z największym jej szczytem Lackowa 998 m. n. p. m. Podczas  wycieczki, towarzyszyć nam będzie cudowny widok pociętych łąk i pól w różnych odcieniach zieleni oraz zapach skoszonej trawy. Możemy również spotkać stado pasących się krów, koni i owiec, co dla dzieci pozostanie wakacyjnym wspomnieniem. Polecamy zabrać kocyk i coś w koszyczku na niezapomniany piknik.

góra łan tylicz


Opisane przez nas wycieczki w góry będą cenną wskazówką jak urozmaicić sobie pobyt w Tyliczu w sercu Beskidu Sądeckiego. Wszystkie opisane trasy sprawdziliśmy osobiście wraz z czwórką naszych dzieci i spokojnie możemy je polecać innym. Zatem - w góry!!!

Noclegi w Tyliczu - kameralny, drewaniany dom w górach - Dom Azalia

Pensjonat w górach dla rodzin - W Dolinie Tylicza